Zaman Gazetesinin "Elektronik sigaranın satışına sınırlama geliyor" başlıklı haberi

Elektronik sigaranın satışına sınırlama geliyor

Zararsız olduğu iddiasıyla gençler arasında tüketimi hızla yaygınlaşan elektronik sigaraya yasa engeli geliyor Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu, nikotin bağımlılığını artırdığı ve sigara alışkanlığını özendirdiği gerekçesiyle Tam Dumansız Hava Sahası Yasası'na elektronik (e) sigarasının dahil edilmesini istedi. Düzenleme ile, e-sigaranın 18 yaşından küçüklere satılması önlenecek.

Uzmanlara göre gençler arasında kullanımı artan e-sigaralar, gerçek sigaralara giden bir yol anlamı taşıyor. Zarar acısından gerçek sigarayla cok farkı bulunmayan e-sigaralar, nikotin bağımlılığını tetikliyor.

Tam Dumansız Hava Sahası'nın delinmesine neden olduğu için yasa ile sınırlanan nargileden sonra elektronik sigara da yasa kapsamına alınıyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gönderilen resmi yazıda düzenleme alanının genişletilmesi istendi. Düzenlemeye tütün ve tütün benzeri ürünlerin tamamı girerken, bunun içine elektronik sigara da dâhil oldu. Onlarca internet sitesinde 'mucize ürün' diye tanıtımı yapılan elektronik sigaralar, tütünden elde edilen nikotinin su buharı ve nefesle çekilmesini sağlıyor. 18 yaşından küçüklerin de alabildiği elektronik sigaralar 100-150 lira arasında satılıyor. Aynen sigarada olduğu gibi tükenen kartuşların yenilenmesi, sürekli satılmasını sağlıyor. Ürünle ilgili denetimler de yetersiz kalıyor. Göğüs hastalıklan uzmanları, gençler arasında kullanımı hızla artan elektronik sigarayla ilgili, "Zararsızmış diye e-sigaraya başlayanlar nikotin bağımlısı oluyor." tespiti yapıyor. Hem nargile hem de elektronik sigarayı kapsayan düzenleme önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülecek. Düzenlemeyle 'Açık ve kapalı alanlarda rahatça içilebilir' sloganları ile tanıtılan bu ürünlere sınırlama getirilecek. Düzenleme çıkarsa bu ürünlerin internetten satışı yasaklanacak ve reklamı yapılamayacak. 18 yaşından küçüklere de satılması aynı sigara gibi uygulanacak. Denetimleri de sıklaştırılacak.

ELEKTRONİK SİGARA, GENÇLERİ HEDEFLİYOR
Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Göğüs Hastalıklan Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Kart, elektronik sigaranın içinde nikotin kapsülleri ve tütün esansının bulunduğuna dikkat çekiyor. Gençler arasında bu ürünü kullanımın arttığını anlatan Kart, e-sigaranın etkinliği ve yan etkileri açısından bilimsel verilerin ve çalışmaların yetersiz olduğunu söylüyor. E-sigaranın, gerçek sigarayı kullanımını beraberinde getireceğini vurguluyor. "Bu nedenle e-sigaranın etkisi ve güvenilirliği kesin belirlenene kadar e-sigara kullanımı sınırlanmalı, pazarlaması ve önermeler tıbbi kontrol altına alınmalıdır." diyor. Göğüs hastalıktan uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta da, e-sigaranın hakiki sigara kadar tehlikeli ve bağımlılık yapabilecek nitelikte bir alet olduğunu ifade ediyor. İnsanlann reklamlarda 'zararı yok' diye pazarlanan bu ürünlerden çok fazla sayıda kullandığını dile getiren Küçükusta, e-sigara içenlerin fazla nikotinden ciddi zararlar görebileceğini ifade etti. Bu ürünün hiç sigara içmeyenleri ve içip de bırakmış olanlan sigaraya yönlendirebileceğine dikkat çekiyor.